آموزش کامپیوتر چیست؟

برای آشنایی با مفاهیم پایه رایانه اولین قدم این است که بدانید رایانه چیست؟ هرکسی ممکن است تعریف رایانه را به شکلی که با آن کار می کند بیان نماید. اما بطور کلی رایانه (Computer) دستگاهی دارای حافظه و قابل برنامه ریزی است، که قادر است عملیات ریاضی و منطقی را با سرعت بالا انجام داده و نتیجه را ارائه نماید. به عبارت دیگر رایانه دستگاهی است که بتواند سه عمل زیر را انجام دهد.

 • دریافت داده
 • پردازش داده
 • اعلام نتیجه پردازش (اطلاعات)

برای یادگیری کامپیوتر از کجا شروع کنیم؟ سوالی که برای افراد علاقمند به کامپیوتر در ابتدای مسیر یادگیری کامپیوتر پیش می‌آید؛ کامپیوتر و فناوری به عنوان بخشی مهم از زندگی امروزی ما شناخته می‌شوند و همین باعث می‌شود آموزش کامپیوتر در مدارس و آموزشگاه‌ های خصوصی به صورت فعال انجام شود.

اما در اول مسیر یادگیری کامپیوتر باید دقت کنید که هدف شما در نهایت چیست و چه نقطه ‌ای از دنیای دیجیتال در نظر شماست؛‌ آیا برای استفاده روزمره و مطالعه کتاب و مشاهده فیلم و غیره به کامپیوتر نیاز دارید یا به صنعت کامپیوتر به چشم یک شغل نگاه می‌کنید. در بیشتر این حالت ها کامپیوتر برای شما مفید خواهد بود.

 

آموزش کامپیوتر از سه دسته اصلی تشکیل می شود:

 • نرم افزار
 • سخت افزار
 • IT

مجتمع آموزشی صداقت آموزش انواع دوره های کامپیوتری را ارائه می دهد، از قبیل:

 • کاربر ICDL :

ICDLیا International Computer Driving License به معنای مهارت کار با کامپیوتر می باشد. دوره ICDL یک استاندارد بین المللی در مهارت های کاربردی کامپیوتر است. این برنامه یک گواهینامه با کیفیت بالا و معتبر در سطح بین المللی است که توسط متخصصان دانشگاهی و بین المللی از سراسر جهان طراحی، ارزیابی و تأیید شده است. به این مهارت ها در داخل اروپا ECDL و در خارج اروپا ICDL گفته می شود. گواهینامه ICDL مدرکی معتبر و مورد تایید ۱۴۹ کشور جهان، سازمان های بین المللی، ادارات و…. است. این استاندارد پس از گذراندن ۱۳۰ ساعت دوره آموزشی و ۷ مرحله آزمون با عنوان ICDL Core به کاربر داده خواهد شد. در حال حاضر مهارت های هفتگانه رایانه به مدرک استانداردی تبدیل شده که در کشورهای غیراروپایی کاربرد دارد و برنامه درسی آن مشابه دروس  ECDL است. بنیاد گواهینامه اروپایی راهبردی کامپیوتر، برنامه درسی را تعیین کرده و آن را دائماً به روز رسانی می کند تا اطمینان حاصل شود که دروس آن با دنیای کار و پیشرفت های انجام شده در زمینه فناوری، هماهنگ است. میزان پذیرش ICDL در کشورها، به طور روز افزونی در حال رشد است و در حال حاضر بسیاری از افراد و شرکت ها، این گواهینامه را معیاری برای سنجش مهارت های کامپیوتری می دانند. سازمان های حمایت کننده ازگواهینامه ICDL، در بخش وسیعی از صنعت و دانشگاه فعالیت می کنند. علاوه بر آن، این گواهینامه مورد حمایت اتحادیه اروپاست که استاندارد ها و سطح کیفیت را در سراسر اروپا تضمین می کند مهارت های هفتگانه ICDL شامل موارد زیر است :

(IT) آشنائی با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات

(Windows) آشنائی با شیوه استفاده از کامپیوتر ومدیریت فایل ها

(Word) شیوه به کارگیری نرم افزار واژه پرداز

(Excel) شیوه کار با صفحه گسترده

(Access) شیوه استفاده از نرم افزار پایگاه داده ها

(Powerpoint) شیوه کار با نرم افزار ارائه مطلب

(Internet) اطلاعات و ارتباطات

icdl

 • طراحی گرافیک رایانه ای

پس اصطلاح گرافیک کامپیوتری به هر نوع رسانه‌ ای ، به‌جز متن و صدا، که در دنیای دیجیتال استفاده، تولید و یا ویرایش می‌شوند، اشاره دارد. به‌طورکلی این اصطلاح می‌توان سه مفهوم را برساند:

 • نمایش یا ویرایش اطلاعات مربوط به تصاویر توسط یک رایانه
 • تکنولوژی‌ های متنوع مورد استفاده برای نمایش یا ویرایش اطلاعات مربوط به تصاویر
 • گرایشی از رشته علوم کامپیوتری که روش‌ های نمایش یا ویرایش محتوای تصویری را بررسی می‌کند

امروزه گرافیک رایانه‌ای در محدوده وسیعی از رسانه‌ها استفاده می‌شود. کاربرد چنین محتوایی را می‌ توانید در تلویزیون، روزنامه‌ها، گزارش‌های هواشناسی، تحقیقات پزشکی، پروسه‌ های جراحی، تبلیغات و … ببینید. همچنین به کمک نمودار هایی که در این حوزه تولید می‌شود، می‌توانید آمارها و داده‌های بسیار پیچیده‌ای از گزارش‌ها، کارکرد ها و تئوری‌ های مختلف را به‌طور بسیار ساده و جذاب ارائه دهید.

اگر بخواهیم گرافیک‌ های کامپیوتری را به دسته‌بندی‌ های اصلی تقسیم کنیم، می‌ توان به گرافیک‌ های دو بعدی، سه‌ بعدی و متحرک اشاره کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از گرافیک‌ های سه بعدی محبوب‌ تر شده‌اند ولی هنوز هم از گرافیک‌ های دو بعدی در سطح وسیعی استفاده می‌شود. همچنین در دهه اخیر، بسیاری از حوزه‌ های تخصصی مانند معماری، پزشکی و زیست‌ شناسی، از فناوری‌ های مبتنی بر گرافیک‌ های رایانه‌ ای، به‌خصوص تصویر سازی اطلاعات استفاده کرده‌اند که به رشد و پیشرفت بیش تر دانش بشری کمک بسیاری کرده است.

 طراحی-گرافیک-با-رایانه

 • طراحی وب

اگر بخواهیم مفهوم طراحی وب را به زبان ساده بیان کنیم باید بگوییم که به مهارت ساخت، پیاده سازی و راه اندازی یک صفحه در بستر اینترنت اصطلاحاً طراحی وب گفته می‌شود.

که در زمان طراحی وب باید یک سری نکات مهم را در نظر بگیریم، از جمله این که صفحات وبی که ساخته می شود باید حالت نمایش درستی برای Device های مختلف یعنی موبایل، تبلت، و دسکتاپ داشته باشد.

ما باید سعی کنیم که در زمینه گرافیست هم اطلاعات و آگاهی کامل را داشته باشیم که در زمان ساختن صفحات وب از رنگ بندی درستی نیز استفاده نماییم.

طراحی-صفحات-وب

 • انواع برنامه نویسی

برنامه نویسی مهارتی جذاب و پر تقاضا است که تقریباً در هر صنعتی کاربرد دارد. همچنین، مشاغل مرتبط با برنامه نویسی درآمد بالایی دارند و افراد زیادی به دنبال یادگیری برنامه نویسی برای ورود به بازارکار هسنتد و می‌ خواهند بدانند که انواع برنامه نویسی چیست؟ بنابراین در این مطلب انواع برنامه نویسی از جنبه‌ های مختلف به طور جامع و با بیانی ساده شرح داده شده و در انتها نیز منابع آموزشی برای شروع حرفه برنامه نویسی معرفی شده‌اند. انواع برنامه نویسی در این مطلب از سه جنبه «انواع حوزه‌ های برنامه نویسی»، «انواع زبان‌ های برنامه نویسی» و «انواع برنامه نویسی بر اساس پلتفرم» مورد بررسی قرار گرفته است.

 • برنامه نویسی ویژوال بیسیک
 • برنامه نویسی زبان HTML
 • برنامه نویسی بازی های رایانه ای
 • برنامه نویسی زبان JAVA
 • برنامه نویسی C++
 • و…

برنامه-نویسی

 • شهروند الکترونیک

e-citizen طراحی شده است تا با شرح و توضیح چگونگی کارکرد اینترنت و اینکه از آن می توان برای اهداف وسیعی استفاده کرد، به داوطلبان کمک کنند تا بیشترین استفاده را از اینترنت ببرند. اهدافی که با استفاده از اینترنت دنبال می شوند عبارتند از: داد و ستد با بخش های دولتی، کسب اطلاعات، خرید محصولات و برقراری ارتباط از طریق شبکه با دوستان و آشنایان. شهروندان با کسب این مهارت های روی خط به جنبه های ارتقاء دهنده جامعه اطلاعاتی دست خواهند یافت.

اهداف آموزش شهروند الکترونیکی یا ecitizen

هدف از دوره آموزش شهروند الکترونیک، آموزش اصول و مهارت های کار با کامپیوتر، اینترنت، پست الکترونیکی و کاربرد های آن ها در زندگی شغلی و شخص فراگیر است.

در پایان دوره آموزش شهروند الکترونیک، فراگیر قادر خواهد بود با سیستم عامل ویندوز و واژه پرداز Word کار کند، در اینترنت گشت و گذار و جستجو کرده، آدرس ایمیل ایجاد نموده و از طریق آن با دوستان خود ارتباط برقرار کند و کاربرد های اینترنت در زندگی، موسوم به زندگی الکترونیکی را مورد استفاده قرار دهد. برای مثال کار های بانکی خود را از طریق اینترنت انجام داده، خرید و فروش اینترنتی را تجربه کرده و اطلاعات دلخواه خود را به راحتی از طریق جستجو های اینترنتی به دست آورد.

شهروند-الکترونیک

 • کاربر نرم افزار اداری

یک دوره آموزشی بسیار کاربردی و علمی زیر گروه شاخه فناوری اطلاعات که در آن تربیت افراد جهت کار با سیستم های نرم افزار اداری در راستای کار و شرکت ها و موسسات IT جهت تهیه مستند است. در واقع نرم‌ افزار های اداری بخشی از نرم افزار های کاربردی هستند که به اتوماسیون فرآیند های یک سازمان در حوزه خدمات اداری می‌ پردازند.

کاربر-نرم-افزار-اداری

کاربر نرم افزار اداری یک دوره آموزشی بسیار کاربردی و علمی زیر گروه شاخه فناوری اطلاعات در مجتمع آموزشی صداقت می باشد. علاقه مندان به دوره کاربر نرم افزار اداری پس از ثبت نام در دوره و شرکت در کلاس های حضوری و آزمون پایان دوره، تاییدیه گواهینامه فنی و حرفه ای را دریافت نمایید.

 • کاربر رایانه

دوره کاربر رایانه به دوره آموزشی آشنایی و کار با کامپیوتر، مخصوص افراد مبتدی و تازه‌ کار گفته می‌شود. در واقع کسانی که هیچ‌ گونه آشنایی با کامپیوتر ندارند و می‌‌ خواهند با کامپیوتر کار کنند می‌ توانند در این دوره شرکت کنند. در این دوره، آموزش‌ های لازم و ابتدایی جهت کار با کامپیوتر در نظر گرفته شده است. از این‌ رو کسانی که می‌ خواهند در این دوره ثبت‌ نام کنند باید به مراکز آموزشگاهی زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ ای مانند مجتمع آموزشی صداقت مراجعه کرده و برای ثبت‌ نام اقدام نمایند.

در پایان دوره آموزشی کاربر رایانه، به متقاضیان مدرک‌ معتبر فنی و حرفه ای اعطا می‌شود. در این‌ مقاله به جزئیات، مباحث مورد آموزش و چگونگی برگزاری کلاس‌ های آموزشی کاربر رایانه پرداخته شده است.

منظور از کاربر رایانه چیست؟

منظور از کاربر رایانه کسی است که با مفاهیم اولیه کامپیوتر آشنایی داشته باشد و همچنین بتواند با استفاده از کامپیوتر کارهای روزمره خود را انجام دهد. در دوره آموزش کاربر رایانه مفاهیم اساسی در مورد کامپیوتر و قطعات سخت افزاری آن، به متقاضیان آموزش داده می‌شود. طوری که بعد از پایان یافتن کلاس‌ های آموزشی، کاربر به راحتی می‌ تواند کار های شخصی خود را با استفاده از کامپیوتر انجام دهد و نیز در کافی‌ نت‌ ها مشغول به کار شود. در پایان دوره همچنین آزمون‌ های تئوری و عملی از کاربران گرفته می‌شود و در صورت قبولی به آن‌ ها، مدرک معتبر فنی و حرفه‌ ای کاربری رایانه، اعطا می‌شود.

کاربر-رایانه

 • اسمبل و گارانتی سیستم

مجموعه دانا رایانه که از پیشتازان اسمبل کامپیوتر در ایران می باشد، با بهره گیری از مجرب ترین متخصصین قطعات کامپیوتر بهترین مشاوره فنی را برای سیستم های انتخابی شما ارائه می دهد.

اسمبل-و-گارانتی-سیستم

نرم افزار اسمبل دانا رایانه طوری طراحی شده که حتی با کم ترین دانش راجع به قطعات کامپیوتر بتوانید سیستمی پویا با سازگاری خوب همراه با قیمتی استثنایی اسمبل کنید، همچنین شما می توانید سیستم های مورد نظر خود از قبیل خانگی، اداری، گیمینگ و رندرینگ را به ما بسپارید.

برای بهره مندی از مشاوره فنی رایگان با شماره ۰۹۱۳۴۰۴۱۳۲۴ تماس بگیرید.

ویژگی های دوره های آموزشی کامپیوتر صداقت

متقاضیان عزیز با گذراندن دوره های جامع و کامل کامپیوتر مجتمع آموزشی صداقت، می توانند در پایان هر دوره با دادن آزمون، از سازمان فنی و حرفه ای و وزارت ارشاد اسلامی مدرک پایان دوره معتبر دریافت کنند.

شرایط اخذ مدرک پایانی کامپیوتر

 • گذراندن کامل دوره از مجتمع آموزش صداقت
 • داشتن حداقل سن ۱۸ سال
 • قبولی در آزمون فنی و حرفه ای و یا وزارت ارشاد اسلامی

مزایای آموزش کامپیوتر

کسانی که سواد کامپیوتری دارند، افراد کار آمد تر و مفید تری مخصوصا در محل کار خود هستند. آموزش کامپیوتر باعث می شود که:

 • افزایش مهارت تایپ کردن
 • تاثیر در ارتباطات
 • کارآمدی بهتر
 • رضایت شغلی
 • کاهش هزینه ها

آموزش کامپیوتر برای چه سنی مناسب است؟

آموزش کامپیوتر در دنیای امروز برای تمام افراد در تمام گروه های سنی لازم می باشد. افراد از سن ۷ سالگی به بالا می توانند نسبت به شرکت در دوره های آموزشی کامپیوتر و یادگیری آن اقدام نمایند.

آموزش کامپیوتر به کودکان

امروزه آموزش کامپیوتر برای کودکان در جهان و حتی در ایران پیشرفت به خصوصی دارد. به طوری که اغلب خانواده ها یک بار هم که شده به آموزش کامپیوتر برای کودکان خود فکر کرده اند.

در دوره آموزش کامپیوتر کودکان به آن یاد داده می شود:

 • سیستم عامل
 • دانلود و آپلود
 • ذخیره سازی و بازکردن پرونده ها
 • سازماندهی پرونده ها و پوشه
 • و….

تاثیر کامپیوتر بر یادگیری کودکان

افزایش خلاقیت و قدرت ابتکار

بهبود مهارت های حرکتی

منافع شخصی

داوطلب بودن

افزایش مهارت خواندن، نوشتن و ریاضیات

تفکر حل مسئله

خلاقیت و فعال نگه داشتن ذهن


سوالات متداول آموزش کامپیوتر

چرا آموزش کامپیوتر مهم است؟

در دنیای کامپیوتری امروز که به سرعت در حال تغییر است و هر روز و هر ساعت آن با آخرین تکنولوژی‌ ها سپری می‌شود، هر فردی در هر شغلی که باشد نیاز اساسی و ضروری به یادگیری مهارت ‌های بالای کامپیوتری دارد.

دوره های کامپوتر را کجا آموزش ببینیم؟

بسیاری از زیر شاخه های آموزش کامپیوتر را می توانید با بهترین کیفیت و با دریافت مدرک دیپلم کامپیوتر در مجتمع آموزشی صداقت بگذرانید.

مدارک لازم جهت اخذ مدرک پایانی کامپیوتر چیست؟

فراگیران دوره های آموزشی کامپیوتر پس از گذراندن دوره، با درخواست از مدیریت مجتمع آموزشی صداقت نسبت به دریافت مدرک معتبر پایانی از فنی و حرفه ای (بین المللی) و یا وزارت ارشاد نسبت به اخذ مدرک اقدام می نمایند.

مدیریت محترمه مجتمع آموزشی صداقت با تعریف دوره و معرفی فراگیران در سایت سازمان فنی و حرفه ای و یا وزارت ارشاد اسلامی، و دادن آزمون در تاریخ مشخص شده از سوی سازمان های ذکر شده و قبولی فراگیران در آزمون، نسبت به اخذ مدرک پایانی کامپیوتر (در هر شاخه) اقدام می نماید.

مدارک لازم:

 • عکس ۴*۳ و ۴*۶ پرسنلی تمام رخ
 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن

مدرک اخذ شده از سازمان فنی و حرفه ای دارای اعتبار بین المللی و قابل ترجمه در دیگر کشور ها می باشد.

 

آموزش کامپیوتر | 1